تاثیر جام جهانی 2022 بر اقتصاد قطر

تاثیر جام جهانی 2022 بر اقتصاد قطر

1 1 1 1 1

مسابقات و رویدادهای ورزشی بزرگ همچون المپیک و جام جهانی فوتبال همواره تأثیرات اقتصادی بزرگی بر کشورهای میزبان داشته است که گزارشات رویدادهای قبلی، گواهی بر این ادعاست. جام جهانی فوتبال در سال 2022 در کشور قطر نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

رویدادهای بزرگ ورزشی از قبیل المپیک های تابستانی و زمستانی و جام جهانی فوتبال می‌توانند آنقدر برای اقتصاد کشور میزبان مؤثر باشند که آنها را به یک اقتصاد نوظهور تبدیل کند یا به سرباری برای کل ملت تبدیل شود. ژاپنی‌ ها در سال 1964 موفق به برگزاری المپیک در توکیو شدند. دولت در آن سال المپیک را یکی از مهم ‌ترین محل ‌های کسب درآمد معرفی کرد و خیلی سریع برنامه ساخت‌ و ساز و بهبود خدمات حمل‌ و نقل در دستور کار قرار گرفت. مطالعاتی که بعداً در مورد اقتصاد ژاپن صورت گرفت، نشان داد نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی ژاپن پس از برگزاری المپیک از 10.1 درصد به 26.1 درصد رسید!
البته در برخی موارد این رویدادهای مهم و بزرگ ورزشی آثار منفی نیز داشته اند. برای مثال در سال 2014 جام جهانی فوتبال و در سال 2016 المپیک در برزیل برگزار شد، با اینکه برزیل بعد از برگزاری این مسابقات توانست زیرساخت‌ هایش را توسعه دهد و به اقتصادی نوظهور تبدیل شود اما برخی از گزارش‌ها نیز از آثار منفی حکایت دارد! به اینگونه که اینک پس از گذشت زمان نه چندان زیادی از این رویدادهای ورزشی، گرانترین ورزشگاه جام جهانی برزیل حالا به یک پارکینگ تبدیل شده است و در حالی که هزینه جام جهانی برای این کشور 11 تا 14 میلیارد دلار تمام شد، دادگاه ملی برزیل استنتاج کرده است که این میزان هزینه می‌توانست پولی را که در یک سال برای سیستم رفاه اجتماعی کل مردم برزیل پرداخت می‌شود، دو برابر کند.
ما در این مقاله قصد داریم تا تاثیر جام جهانی فوتبال در سال 2022 در قطر را بررسی کنیم و بفهمیم که قطر به ژاپن 1964 تبدیل می شود یا برزیل 2014؟

 

تاثیرات اقتصادی جام جهانی در سال های قبل از برگزاری

همانطور که می دانید به تازگی شاهد برگزاری جام جهانی 2018 در کشور روسیه بودیم، جالب است بدانید که تاثیرات اقتصادی این مسابقات نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی روسیه طی 10 سال از سال 2013 تا 2023 تحت تأثیر جام جهانی حدود 26 تا 31 میلیارد دلار رشد خواهد کرد. این رشد به خاطر رشد گردشگری، افزایش هزینه ‌های بزرگ مقیاس روی ساخت و ساز و تاثیرات بعدی به خاطر سرمایه‌گذاری دولت در این حوزه هاست.
همانطور که در مقاله های قبل گفتیم، کشور قطر رشد اقتصادی بسیار بالایی بالاخص در سال های اخیر داشته است. این رشد اقتصادی که مرهون مدیریت و برنامه ریزی درست اقتصادی در جذب سرمایه های خارجی و استفاده بهینه از سرمایه های داخلی به وجود آمده از فروش نفت و گاز است، سبب شده که بسیاری از سرمایه گذاران از سراسر جهان، به فکر سرمایه گذاری در بخش های مختلف این کشور رو به پیشرفت باشند.

 

حتما بخوانید: فوتبال قطر


نیاز قطر به ساخت ورزشگاه ها و مراکز تفریحی و اقامتی برای مسابقات جام جهانی فوتبال باعث شده که بزرگترین و موفق ترین شرکت های عمرانی برای ساخت این ورزشگاه ها و مراکز به قطر بیایند و اقتصاد قطر را دستخوش تغییرات بسیار مثبتی کرده اند.
وقتی در سال 2014 مشخص شد که قطر به عنوان میزبان مسابقات جام جهانی در سال 2022 خواهد بود، تاثیرات اقتصادی این رویداد شروع شد. تولید ناخالص داخلی این کشور به اندازه کشورهای بزرگ و قوی اروپایی شده، به طوری که حتی تحریم شدن از سوی کشورهای عربی تحت حمایت عربستان سعودی نیز نتوانتست تاثیرات منفی زیادی بر آن بگذارد.


قیمت ملک در قطر

تاثیرات مثبت اقتصادی جام جهانی فوتبال سبب شده که قیمت ملک در این کشور بسیار افزایش پیدا کند. کوچک بودن قطر و داشتن شهرهای محدود، سبب می شود که هر زمین و ملکی فرصتی برای ایجاد بستری اقتصادی برای جام جهانی باشد. ایجاد زیرساخت های لازم برای جام جهانی ملزم به داشتن ملک هایی با موقعیت بالاست. همین موضوع سبب می شود که خرید ملک در قطر به عنوان سرمایه گذاری مطمئن و بسیار سودآور در آینده نه چندان دور شناخته شود و سرمایه گذاران زیادی را از سراسر جهان برای خرید ملک به قطر بکشاند. موقعیت جغرافیایی عالی قطر نسبت به ایران و همچنین روابط حسنه سیاسی و اقتصادی بین دو کشور، نویدبخش این موضوع است که خرید ملک در قطر، یکی از راه های سرمایه گذاری مطمئن در خارج از کشور است. البته آمار نشان می دهد که قیمت ملک در قطر رو به افزایش است و این روند با توجه به زیرساخت های گردشگری ایجاد شده در این کشور، قطعا ادامه پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری مطمئن در خارج از کشور را دارید، قطر بهترین گزینه می باشد. هرچند این کار باید با همکاری کارشناسان مجرب اقتصادی و سرمایه گذاری برای شما صورت گیرد تا سرمایه گذاری شما بیشترین بازدهی را داشته باشد.
کارشناسان مجرب در گروه بین المللی آرشید، آماده هرگونه همکاری با مشتاقان سرمایه گذاری، خرید ملک و ثبت شرکت در کشور قطر هستند. این گروه با سابقه درخشان در حوزه سرمایه گذاری، خرید ملک در قطر و اخذ ویزای قطر، سودآوری سرمایه گذاری شما را در قطر تضمین می کنند.

برچسب ها: قطر, زندگی در قطر, اقامت قطر, فوتبال قطر, جام جهانی قطر, جام جهانی 2022

مشاوران بین الملل آرشید