تحصیل در قطر

تحصیل در قطر

1 1 1 1 1

تحصیل در قطر از جمله مواردی است که برای اقامت در قطر در نظر گرفته می شود. تحصیل در قطر در سال های اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی و خارجی قرار گرفته است.

وجود دانشگاه های مطرح جهان، اقتصاد رو به رشد قطر، موقعیت های شغلی زیاد در این کشور، درآمد سرانه بالا (بالاترین میزان در دنیا) و موقعیت جغرافیایی نزدیک به ایران، همه و همه سبب شده است که بسیاری از دانشجویان به فکر تحصیل در قطر باشند.

اگر تا سال های قبل، قطر تنها یک کشور شیخ نشین متکی به فروش گاز و محصولات نفتی بود، امروزه با مدیریت درست و تغییر نگرش در مدیریت منابع توانسته است که در تمامی زمینه ها رشد چشمگیری داشته باشد. یکی از حوزه هایی که قطری ها به آن توجه داشته اند، علم و دانش است.
کشور ۳ میلیونی قطر که تنها نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر آن قطر هستند، برای چرخاندن چرخ اقتصاد و مدیریت در تمامی زمینه ها نیاز به نیروی تحصیل کرده دارد. این موضوع باعث شده که وزارت علوم قطر با همکاری بسیاری از دانشگاه ها و موسسات علمی بین المللی آمریکایی و اروپایی همکاری داشته باشد و این دانشگاه ها اقدام به تاسیس شعباتی در کشور قطر کرده اند.


جمعیت کم مشتاق به تحصیلات آکادمیک در قطر سبب شده که دانشگاه های این کشور، شرایط پذیرش دانشجوی خارجی نسبتا آسانی داشته باشند. این موضوع در کنار موضوعات گفته شده دیگر، زمینه تمایل دانشجویان ایرانی به ادامه تحصیل و کار در قطر را فراهم کرده است.
اما همانند هر تصمیم دیگری برای مهاجرت، ادامه تحصیل در قطر نیز باید توسط موسسات بین المللی مهاجرتی یا تحت نظارت این موسسات صورت گیرد تا مشکلات عدیده ای که ممکن است رخ بدهد، به حداقل برسد. گروه بین المللی آرشید با بهره مندی از مشاوران مجرب، آماده است تا به دانشجویان مایل به ادامه تحصیل در قطر کمک کند.
ما در ادامه این مقاله قصد داریم با شرایط تحصیل در قطر، امکانات تحصیلی و کاری این کشور آشنا شویم و به بررسی دانشگاه های قطر بپردازیم.

 

چرا ادامه تحصیل در قطر؟

نشریه فوربس (Forbes) در سال ۲۰۱۸، قطر را ثروتمندترین کشور جهان معرفی کرده‌است. قطر بالاترین درآمد سرانه (۱۳۰هزار دلار آمریکا به ازای هر نفر) را در جهان دارد. ثبات و رشد اقتصادی قطر سبب شده است که بسیاری از مردم جهان برای ادامه زندگی و سرمایه گذاری مطمئن به قطر مهاجرت کنند. بکر بودن بازارهای اقتصادی و شغلی در کنار بهره مندی از بالاترین درآمد سرانه در جهان، موجب می شود که بسیاری از مردم بخصوص جوانان برای ادامه تحصیل و اقامت، قطر را انتخاب کنند.
در کنار این موضوعات، آنچه دانشجویان ایرانی را به ادامه تحصیل در قطر ترغیب می کند، نزدیکی قطر به ایران است. به گونه ای که پرواز از تمامی فرودگاه های بین المللی کشور تا قطر، بیشتر از دو ساعت به طول نمی انجامد.


تحصیل در قطر برای دانشجویان امکان زندگی در ثروتمند ترین کشور جهان و تضمین آینده شغلی را فراهم می آورد. انتخاب قطر برای زندگی و تحصیل می تواند یک انتخاب هوشمندانه باشد زیرا دانشگاه های قطر برترین و مدرن ترین امکانات آموزشی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد و البته دانشگاه های قطر با دانشگاه های معتبر اروپایی ارتباط مستقیم دارند. اغلب دوره های تحصیلی در قطر به زبان انگلیسی ارائه می شود از این رو داشتن مدرک زبان انگلیسی و تسلط کامل به زبان انگلیسی یکی از شروط اخذ پذیرش از دانشگاه های قطر می باشد.


مسئله دیگر، وجود دانشگاه های معتبر و برند علمی در قطر است. کشور قطر میزبان بسیاری از دانشگاه های آمریکایی نظیر : دانشگاه Weill Cornell، کالج پزشکی George در شمال قطر، مدرسه روزنامه نگاری و دانشگاه Medill در شمال غربی قطر، دانشگاه Carnegie Mellon در قطر، دانشگاه Virginia در قطر (مدرسه هنر) و دانشگاه تگزاس A&M در قطر می باشد.
دانشگاه های کشور قطر از لحاظ رتبه بندی QS، از رتبه خوبی برخوردارند و این رتبه خوب، طی یک روند کاملا صعودی به دست آمده که نشان می دهد، این رتبه ها در ادامه بهتر هم می شوند.

 

 


امکانات دانشجویان در قطر

نیاز مبرم کشور قطر به نیروی تحصیل کرده جوان برای ادامه روند صعودی اقتصاد خود، سبب شده است که مزایای بسیاری برای دانشجویان مشغول به تحصیل در قطر در نظر گرفته شود. دانشگاه های قطر طیف گسترده ای از انواع رشته های دانشگاهی از جمله: مهندسی، پزشکی، مدیریت، امور مالی، کامپیوتر و... را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.
اگر بتوانید زبان عربی را یاد بگیرید، می توانید از بورسیه تحصیلی نیز استفاده کنید. آن دسته از دانشجویانی که تحصیل به زبان عربی را در قطر انتخاب می کنند، می توانند تقاضای بورسیه تحصیلی یکساله بدهند که در صورت تایید درخواست بورسیه از سوی دانشگاه، هزینه های خوابگاه، اینترنت، کتابخانه، شهریه دانشگاه، کتاب، رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی و... برای دانشجو به صورت رایگان یا با هزینه هایی بسیار کم امکان پذیر می باشد.
موقعیت های شغلی بسیار زیاد در قطر سبب شده است که تقریبا هیچ نیروی متخصص و تحصیل کرده ای بیکار نباشد و از طریق کار در یکی از این موقعیت های شغلی، درآمد بسیار زیادی نیز به دست آورد. از این رو، اگر به دنبال پیدا کردن یک شغل مناسب با درآمد عالی در قطر باشید، این کار برای شما اصلا مشکل نخواهد بود.

 

ویزای تحصیلی قطر

شما برای ادامه تحصیل در قطر نیاز دارید تا ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کنید. شما باید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه های قطر و پذیرش در این دانشگاه ها به وب سایت موسسه انتخابی خود مراجعه نمایید، فرایند درخواست پذیرش در دانشگاه را مطالعه نمایید و شرایط ورود و اخذ دوره های انتخابی را مورد ارزیابی قرار دهید. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی قطر عبارت است از:
• گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
• ۶ قطعه عکس پاسپورتی
• آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
• در صورت تاهل ارائه قباله ازدواج
• گواهی سلامت پزشکی
• مدرک زبان
• تایید مدارک توسط سفارت


همانند هر تصمیم دیگری برای مهاجرت، ادامه تحصیل در قطر نیز باید توسط موسسات بین المللی مهاجرتی یا تحت نظارت این موسسات صورت گیرد تا مشکلات عدیده ای که ممکن است رخ بدهد، به حداقل برسد. گروه بین المللی آرشید با بهره مندی از مشاوران مجرب، آماده است تا به دانشجویان مایل به ادامه تحصیل در قطر کمک کند.

برچسب ها: قطر, زندگی در قطر, تحصیل در قطر, سبک زندگی در قطر, زنان قطر, اقامت قطر, ویزای قطر, ویزای تحصیلی قطر

مشاوران بین الملل آرشید